Tradiční česká jídla, která musíte ochutnat
Česká kuchyně patří mezi nejvýraznější středoevropské kuchyně a je známá svými vydatnými a chutnými pokrmy. V tomto článku vám představíme tradiční česká jídla, která by si žádný návštěvník České republiky neměl nechat ujít. Od polévek přes hlavní chody až po dezerty – připravte se na gastronomickou cestu plnou chutí a vůní.
Tradiční české polévky
Polévky mají v české kuchyni zvláštní místo. Tradičně se říká, že polévka je základ jídla, a v mnoha domácnostech je stále nedílnou součástí oběda. Pojďme se podívat na ty nejoblíbenější.
Bramboračka
Bramboračka je hustá polévka z brambor, hub, zeleniny a koření. Často se do ní přidává majoránka, česnek a někdy i slanina. Je to dokonalé jídlo pro chladné zimní dny a nikde jinde nechutná tak dobře jako v české hospůdce.
Zajímavost: V některých regionech se do bramboračky přidává krupice, což ji dělá ještě hutnější.
Kulajda
Kulajda je tradiční jihočeská polévka s houbami, brambory, vejcem a koprem. Její základ tvoří mléčná jíška a kyselá smetana, která jí dodává charakteristickou chuť.
Tip: Nejlépe chutná s čerstvým koprem a domácím chlebem.
Česneková polévka
Česneková polévka, známá také jako "česnečka", je jednoduchá, ale velmi chutná polévka. Připravuje se z česneku, brambor, sádla a koření. Často se podává s osmaženými housky a strouhaným sýrem. Je považována za skvělý lék na kocovinu.
Zajímavost: V některých hospodách se do česnečky přidává syrové vejce, které se vaří v horké polévce přímo na stole.
Hlavní jídla
Hlavní jídla české kuchyně jsou většinou masitá, doplněná různými druhy příloh. Jsou výživná, chutná a rozhodně vám dodají energii na celý den.
Svíčková na smetaně
Svíčková na smetaně je jedním z nejoblíbenějších českých jídel. Jedná se o hovězí maso (svíčkovou) pečené v kořenové zelenině, která se následně rozmixuje a zjemní smetanou. Podává se s houskovými knedlíky, brusinkami a šlehačkou.
Zajímavost: Ačkoliv název naznačuje použití svíčkové, dnes se často používá hovězí kýta nebo plec, které jsou cenově dostupnější.
Vepřo-knedlo-zelo
Vepřo-knedlo-zelo je klasické české jídlo, které se skládá z pečeného vepřového masa, houskových nebo bramborových knedlíků a dušeného zelí. Jedná se o velmi tradiční kombinaci, která je považována za národní pokrm.
Tip: Toto jídlo nejlépe chutná se sklenicí českého piva.
Guláš
Ačkoliv guláš pochází z Maďarska, Češi si vytvořili svou vlastní verzi. Český guláš je hustší, s menším množstvím polévky a podává se s houskovými knedlíky nebo chlebem. Připravuje se z hovězího nebo vepřového masa, cibule, papriky a mnoha druhů koření.
Zajímavost: V některých regionech se guláš vaří s pivem místo vody, což mu dodává specifickou chuť.
Smažený sýr
Smažený sýr, nebo "smažák", jak mu Češi familiárně říkají, je jednoduchý, ale velmi oblíbený pokrm. Jedná se o plátek sýra (nejčastěji eidam nebo hermelín), který je obalený v trojobalu (mouka, vejce, strouhanka) a osmažený na oleji. Podává se s hranolky a tatarskou omáčkou.
Zajímavost: Smažený sýr byl obzvláště populární během komunistické éry, kdy byl jednou z mála vegetariánských možností v restauracích.
Moravský vrabec
Moravský vrabec je tradiční pokrm z jižní Moravy. Jedná se o malé kousky vepřového masa pečené s kmínem a česnekem. Podává se obvykle s dušeným zelím a bramborovými knedlíky.
Tip: Nejlépe chutná s kyselým zelím a sklenkou moravského vína.
České přílohy
Nedílnou součástí českých jídel jsou různé druhy příloh, z nichž nejznámější jsou knedlíky.
Houskové knedlíky
Houskové knedlíky jsou tradiční příloha k mnoha českým pokrmům. Připravují se z mouky, mléka, vajec a nakrájených žemlí nebo rohlíků. Těsto se vaří ve formě válce, který se po uvaření krájí na plátky.
Zajímavost: Někteří Češi dokáží určit kvalitu restaurace podle kvality jejich houskových knedlíků.
Bramborové knedlíky
Bramborové knedlíky se připravují z vařených brambor, mouky a vajec. Často se do nich přidávají škvarky nebo se plní ovocem. Jsou hutnější než houskové knedlíky a perfektně se hodí k masitým pokrmům.
Tip: Vyzkoušejte bramborové knedlíky plněné uzeným masem, jsou vynikající!
Dušené zelí
Dušené zelí je další tradiční přílohou. Může být sladké (bílé zelí) nebo kyselé (kysané zelí). Připravuje se dušením s cibulí, kmínem a jablky (v případě sladkého zelí).
Dezerty a sladká jídla
Česká kuchyně nabízí také širokou škálu dezertů a sladkých jídel, která stojí za to ochutnat.
Trdelník
Trdelník je sladké pečivo, které se připravuje namotáním těsta na válec (trdlo) a následně se peče nad otevřeným ohněm. Po upečení se obaluje v cukru a skořici. V posledních letech se stal velmi populárním mezi turisty, zejména v Praze, kde se prodává plněný zmrzlinou nebo nutellou.
Zajímavost: Ačkoliv je dnes trdelník považován za tradiční český dezert, ve skutečnosti pochází z Transylvánie a do české kuchyně se dostal relativně nedávno.
Buchty
Buchty jsou tradiční české sladké pečivo, které se peče v troubě. Jedná se o kynuté těsto plněné tvarohem, mákem nebo povidly. Po upečení se potírají máslem a posypávají moučkovým cukrem.
Tip: Nejlepší buchty jsou ty domácí, připravené podle staré rodinné receptury.
Koláče
České koláče jsou malé kulaté koláčky z kynutého těsta, které se plní tvarohem, mákem, povidly nebo ovocem. Často mají na povrchu posypku a jsou velmi oblíbené zejména na Moravě.
Zajímavost: V některých regionech se koláče pečou ve speciálních příležitostech, jako jsou svatby nebo posvícení.
Ovocné knedlíky
Ovocné knedlíky jsou sladkým hlavním chodem, který je velmi oblíbený zejména v létě. Připravují se z tvarohového nebo bramborového těsta, do kterého se zabalí čerstvé ovoce (nejčastěji švestky, jahody nebo meruňky). Po uvaření se posypávají tvarohem, cukrem a přelévají rozpuštěným máslem.
Tip: Ovocné knedlíky jsou nejlepší s čerstvým sezónním ovocem.
Nápoje
K českému jídlu patří i české nápoje, zejména pivo, které je neodmyslitelnou součástí české kultury.
České pivo
České pivo je světoznámé a Česká republika je zemí s nejvyšší spotřebou piva na obyvatele na světě. Nejznámější české pivní značky zahrnují Pilsner Urquell, Budvar, Staropramen, Krušovice, Gambrinus a mnoho dalších. České pivo je charakteristické svou hořkostí a plností.
Zajímavost: Pilsner Urquell byl první světlý ležák na světě a většina světových piv typu "pilsner" se inspirovala právě tímto českým pivem.
Becherovka
Becherovka je bylinný likér, který se vyrábí v Karlových Varech. Má specifickou hořkosladkou chuť a často se pije jako digestiv po jídle. Její receptura je tajná a zná ji jen několik lidí.
Tip: Zkuste Becherovku s tonikem a plátkem citronu, tento nápoj je známý jako "Beton".
Slivovice
Slivovice je destilát vyráběný ze švestek, který je velmi populární zejména na Moravě. Má vysoký obsah alkoholu (kolem 50-70%) a často se vyrábí doma.
Zajímavost: Tradiční moravská slivovice zraje několik let v dubových sudech, což jí dodává charakteristickou jantarovou barvu a jemnou chuť.
Kde ochutnat tradiční českou kuchyni
Pokud chcete ochutnat autentickou českou kuchyni, máte několik možností:
Tradiční hospody a restaurace
V Praze a dalších velkých městech najdete mnoho tradičních hospod a restaurací, které nabízejí klasická česká jídla. Některé z nejlepších jsou U Fleků, Lokál nebo U Pinkasů v Praze.
Místní trhy a festivaly
Místní trhy a gastronomické festivaly jsou skvělou příležitostí ochutnat různé české speciality na jednom místě. Navštivte například farmářské trhy na Náplavce v Praze nebo gastronomické festivaly, jako je Prague Food Festival.
Domácí kuchyně
Pokud máte možnost, nejautentičtější českou kuchyni ochutnáte v domácnostech. Mnozí Češi jsou hrdí na své kulinářské umění a rádi připraví tradiční jídla pro své hosty.
Závěr
Česká kuchyně nabízí širokou škálu chutí a vůní, které stojí za to objevit. Od vydatných polévek přes masité hlavní chody až po sladké dezerty – každé jídlo vypráví příběh o historii, tradicích a kultuře této středoevropské země.
Tak neváhejte a při návštěvě České republiky si dopřejte kulinářský zážitek, na který jen tak nezapomenete. Dobrou chuť!