Nejkrásnější turistické trasy v České republice
Česká republika je protkána hustou sítí značených turistických tras, které vedou přes nádherná pohoří, hluboké lesy, podél řek i kolem historických památek. Díky svému rozmanitému terénu nabízí trasy pro všechny úrovně turistů - od nenáročných procházek po náročné horské výstupy. V tomto článku vám představíme nejkrásnější turistické trasy, které stojí za to absolvovat.
Krkonošská magistrála
Krkonošská magistrála je jedna z nejznámějších a nejkrásnějších dálkových turistických tras v České republice. Táhne se v délce přibližně 50 km po hřebenech nejvyššího českého pohoří a nabízí dechberoucí výhledy na obě strany hranice.
Základní informace:
- Délka trasy: cca 50 km
- Obtížnost: střední až vysoká
- Vhodné období: červen až září
- Značení: červená turistická značka
Trasa začíná v Harrachově a vede přes Mumlavský vodopád, Labskou boudu, Sněžku (nejvyšší hora ČR), Obří sedlo a končí v Pomezních boudách. Po cestě projdete několika ekosystémy, od horských luk po kamenná moře, a budete mít možnost vidět vzácnou krkonošskou flóru i faunu.
Tip: Celou trasu je možné rozdělit na 3-4 denní etapy. Na trase je několik horských chat, kde se dá přenocovat, ale je nutné rezervovat si ubytování předem, zejména v hlavní sezóně.
Šumavská pláně
Šumava, nazývaná také "Zelená střecha Evropy", je druhou největší chráněnou oblastí v České republice. Tento hraniční horský masiv je charakteristický svými rozsáhlými lesy, rašeliništi a ledovcovými jezery.
Základní informace:
- Délka trasy: různé okruhy, od 10 do 30 km
- Obtížnost: nízká až střední
- Vhodné období: celoročně, nejlepší je jaro a podzim
- Značení: různé (červená, modrá, zelená, žlutá)
Mezi nejkrásnější šumavské trasy patří okruh kolem Černého a Čertova jezera, trasa z Modravy přes Modrý sloup k Luzném, nebo výlet z Kvildy k prameni Vltavy. Šumava je ideální pro rodiny s dětmi, protože většina tras není příliš náročná a infrastruktura je velmi dobře rozvinutá.
Zajímavost: Na Šumavě se nachází Boubínský prales, který je jedním z nejstarších a nejzachovalejších přirozených lesů v Evropě. Část pralesa je přístupná po naučné stezce.
Český ráj a Prachovské skály
Český ráj byl vyhlášen první chráněnou krajinnou oblastí v České republice a patří k nejromantičtějším místům v zemi. Oblast je známá svými pískovcovými skalními městy, historickými hrady a nádhernými výhledy.
Základní informace:
- Délka trasy: různé okruhy, od 5 do 20 km
- Obtížnost: nízká až střední
- Vhodné období: duben až říjen
- Značení: různé (červená, modrá, zelená, žlutá)
Prachovské skály jsou jednou z nejznámějších částí Českého ráje. Toto pískovcové skalní město nabízí několik značených okruhů různé náročnosti, které vás provedou úzkými soutěskami, po vyhlídkách na vrcholcích skal a kolem malebných rybníků.
Další oblíbené trasy v Českém ráji zahrnují cestu z Turnova přes zříceninu hradu Valdštejn k hradu Hrubá Skála a zámku Hrubá Skála, nebo okruh kolem Malé Skály s návštěvou skalního hradu Vranov (Pantheon) a vyhlídky Besedické skály.
Tip: V Českém ráji se nacházejí i další fascinující skalní města, jako jsou Hruboskalské skalní město, Suché skály nebo Příhrazské skály. Každé má svůj jedinečný charakter a nabízí jiný zážitek.
Podyjí a Vranovská přehrada
Národní park Podyjí na jihu Moravy je nejmenším národním parkem v České republice, ale co mu chybí na velikosti, to dohání krásou krajiny. Řeka Dyje zde vytvořila hluboké údolí s mnoha meandry, skalnatými svahy a rozmanitou vegetací.
Základní informace:
- Délka trasy: různé okruhy, od 10 do 25 km
- Obtížnost: střední
- Vhodné období: duben až říjen
- Značení: různé (červená, modrá, zelená, žlutá)
Jedna z nejhezčích tras vede z městečka Vranov nad Dyjí (kde se nachází také stejnojmenný barokní zámek) přes Čížov, kolem pozůstatků železné opony, k vyhlídce Králův stolec a dále do Znojma. Tato trasa vás provede rozmanitou krajinou s vinicemi, stepními loukami a hlubokými lesy.
Vranovská přehrada, nazývaná také "moravský Jadran", nabízí kromě koupání také krásné procházky po okolí. Můžete si udělat výlet k zřícenině hradu Cornštejn nebo k románskému kostelu v Šumné.
Zajímavost: V Národním parku Podyjí roste na 1000 druhů rostlin, z nichž některé jsou vzácné a ohrožené. Oblast je také domovem mnoha druhů vzácných živočichů, včetně užovky stromové, mloka skvrnitého a množství druhů netopýrů.
Jeseníky a okolí Pradědu
Jeseníky jsou horský masiv v severovýchodní části České republiky a patří k nejkrásnějším a nejméně navštěvovaným pohořím v zemi. Dominantou pohoří je hora Praděd (1491 m n.m.), nejvyšší hora Moravy.
Základní informace:
- Délka trasy: různé okruhy, od 15 do 30 km
- Obtížnost: střední až vysoká
- Vhodné období: květen až říjen
- Značení: různé (červená, modrá, zelená, žlutá)
Jednou z nejoblíbenějších tras je výstup na Praděd z Karlovy Studánky, lázeňského městečka s unikátní architekturou a léčivými prameny. Cesta vede přes Ovčárnu a nabízí krásné výhledy na okolní krajinu. Z Pradědu můžete pokračovat přes Velkou Kotlinu, jednu z botanicky nejcennějších lokalit v České republice, až do Malé Morávky.
Další zajímavou trasou je okruh kolem Červenohorského sedla, který vás provede přes Keprník a Šerák, významné vrcholy Jeseníků s unikátními přírodními rezervacemi.
Tip: Jeseníky jsou známé svými léčivými lázněmi, jako jsou Karlova Studánka, Jeseník nebo Lipová-lázně. Po náročné túře si můžete dopřát relaxační proceduru nebo koupel v termálních pramenech.
Moravský kras a Macocha
Moravský kras je největší a nejlépe rozvinutá krasová oblast v České republice. Nachází se severně od Brna a je známý svými jeskynními systémy, propastmi a skalnatými kaňony.
Základní informace:
- Délka trasy: různé okruhy, od 5 do 15 km
- Obtížnost: nízká až střední
- Vhodné období: celoročně, jeskyně mají stálou teplotu
- Značení: různé (červená, modrá, zelená, žlutá)
Nejznámější atrakcí Moravského krasu je propast Macocha, nejhlubší propast svého druhu ve střední Evropě (138,5 m). Kolem Macochy vede několik turistických tras, které nabízejí ohromující výhledy na propast i okolní krajinu.
Krásná trasa vede z Blanska přes Punkevní jeskyně (kde lze absolvovat i plavbu na podzemní říčce Punkvě), k propasti Macocha a dále přes Sloup a Šošůvku zpět do Blanska. Tato trasa kombinuje přírodní krásy s možností návštěvy několika jeskyň, které jsou přístupné veřejnosti.
Zajímavost: V Moravském krasu se nachází více než 1100 jeskyní, ale pouze 5 z nich je přístupných veřejnosti. Nejznámější jsou Punkevní jeskyně, Kateřinská jeskyně, Sloupsko-šošůvské jeskyně, jeskyně Balcarka a jeskyně Výpustek.
Beskydy a hřeben Radhoště
Beskydy jsou pohoří na hranici s Polskem a Slovenskem a patří k nejkrásnějším horským oblastem v České republice. Jsou známé svými rozsáhlými lesy, horskými loukami a folklorními tradicemi.
Základní informace:
- Délka trasy: různé okruhy, od 10 do 25 km
- Obtížnost: střední
- Vhodné období: květen až říjen
- Značení: různé (červená, modrá, zelená, žlutá)
Jednou z nejkrásnějších tras v Beskydech je hřebenová cesta z Pusteven na Radhošť. Pustevny jsou známé svými unikátními dřevěnými stavbami ve stylu lidové secese, které navrhl architekt Dušan Jurkovič. Z Pusteven vede pohodlná cesta na vrchol Radhoště (1129 m n.m.), kde stojí kaple sv. Cyrila a Metoděje a socha pohanského boha Radegasta.
Další oblíbenou trasou je výstup na Lysou horu (1323 m n.m.), nejvyšší vrchol Beskyd, který nabízí nádherné výhledy na okolní krajinu. Na vrcholu se nachází horská chata s občerstvením a meteorologická stanice.
Tip: Beskydy jsou známé svými tradicemi a folklórem. Při návštěvě regionu určitě ochutnejte místní speciality, jako jsou frgále (koláče s různými náplněmi) nebo sýr oscypek, a pokud máte možnost, navštivte některou z folklorních akcí.
České Švýcarsko a Pravčická brána
Národní park České Švýcarsko se nachází na severu České republiky na hranici s Německem. Oblast je známá svými pískovcovými útvary, hlubokými roklemi a kaňony řeky Labe.
Základní informace:
- Délka trasy: různé okruhy, od 10 do 20 km
- Obtížnost: střední
- Vhodné období: duben až říjen
- Značení: různé (červená, modrá, zelená, žlutá)
Symbolem Českého Švýcarska je Pravčická brána, největší přirozený skalní most v Evropě. K této impozantní přírodní památce vede cesta z Hřenska, která pokračuje dále do Divoké a Edmundovy soutěsky. V soutěskách se můžete projet na lodičkách po říčce Kamenice, což je jedinečný zážitek.
Další krásná trasa vede z Jetřichovic přes Mariinu vyhlídku a Vilemíninu stěnu na Rudolfův kámen, odkud jsou nádherné výhledy na okolní pískovcová skalní města.
Zajímavost: České Švýcarsko získalo své jméno od dvou švýcarských malířů, kteří v 18. století navštívili tuto oblast a byli ohromeni krásou krajiny, která jim připomínala jejich domovinu.
Tipy pro turistiku v České republice
Značení turistických tras
Česká republika má jeden z nejlépe značených systémů turistických tras na světě. Turistické značky mají podobu čtverce o rozměrech 10 × 10 cm, který je rozdělen na dvě trojúhelníky - bílý a barevný (červený, modrý, zelený nebo žlutý). Tyto značky najdete na stromech, skalách, zdech, sloupech a dalších vhodných místech.
Barvy značek mají svůj význam:
- Červená: dálkové a hřebenové trasy
- Modrá: významné trasy
- Zelená: místní trasy
- Žlutá: spojovací trasy
Kromě základních barevných značek existují i speciální značky pro naučné stezky, cyklostezky, lyžařské trasy a další.
Kdy vyrazit na túru
Turistická sezóna v České republice trvá obvykle od dubna do října, přičemž nejlepší měsíce jsou květen, červen, září a říjen, kdy je příjemné počasí a méně turistů než během letních prázdnin.
V zimě jsou některé horské oblasti (Krkonoše, Šumava, Jeseníky) vhodné pro běžecké lyžování, ale je třeba počítat s tím, že některé turistické chaty mohou být zavřené a některé trasy nemusí být udržované.
Co s sebou na túru
I na jednodenní výlet byste měli mít s sebou:
- Dobrou turistickou obuv
- Oblečení dle počasí, včetně náhradních ponožek
- Pláštěnku nebo nepromokavou bundu
- Dostatek vody
- Svačinu a energetické tyčinky
- Mapu nebo turistickou navigaci
- Nabitý mobilní telefon
- Základní lékárničku
- Doklady a peníze
Pro vícedenní túry je samozřejmě potřeba vzít s sebou více vybavení, včetně spacáku, stanu (pokud nebudete spát v turistických chatách), vařiče a dalších nezbytností.
Chování v přírodě
Při turistice v České republice, zejména v chráněných oblastech, je důležité dodržovat několik základních pravidel:
- Pohybujte se pouze po značených trasách
- Nepřekračujte zákazy a respektujte pokyny ochránců přírody
- Nesbírejte chráněné rostliny a nerušte volně žijící živočichy
- Odpadky si odneste s sebou
- Nerozděláveujte oheň mimo vyhrazená místa
- V národních parcích a přírodních rezervacích nepouštějte psy z vodítka
Závěr
Česká republika nabízí neuvěřitelnou rozmanitost turistických tras pro všechny typy turistů. Od náročných horských výstupů v Krkonoších nebo Jeseníkách, přes romantické procházky skalními městy Českého ráje nebo Českého Švýcarska, až po pohodové výlety vinařskou krajinou jižní Moravy - každý si zde najde to své.
Díky hustě sítě značených tras, dobré infrastruktuře a relativně malým vzdálenostem mezi jednotlivými turistickými atrakcemi je Česká republika ideální destinací pro pěší turistiku. Tak neváhejte, sbalte batoh a vydejte se objevovat krásy české přírody!